מערכת-סולארית-עצמאית-1

מערכת סולארית עצמאית - ממה היא מורכבת?


מערכת סולארית עצמאית מורכבת מ 4 אלמנטים עיקריים, המחוברים ומותאמים אחד לשני:
  • פנלים סולארים - פנלים סולארים הם קולטי אור המשנים את אנרגית האור או האנרגיה הסולארית לאנרגיה חשמלית. הפנל הסולארי מורכב מתאי סיליקון שהם חומר מוליך למחצה. אנרגית האור הנקלטת על גבי תאי הסיליקון מאפשרת 'הקפצה' של אלקטרונים אל מוליכים הנמצאים בפנל הסולארי. האלקטרונים הנ''ל מייצרים זרם חשמלי היוצא אל הכבלים ומשם לכיוון בקר טעינה למצברים סולארים.
  • בקר טעינה למצברים סולארים - בקר הטעינה, כשמו כן הוא, מבקר את טעינת המצברים הסולארים. ככל שהבקר הסולארי יפעל טוב יותר כך למצברים הסולארים יהיו חיים ארוכים יותר. פעולת הבקר נעשית בכמה אופנים: 1. ויסות המתח החשמלי המגיע מהפנל הסולארי כך שיתאים למתח מהדקי המצבר. 2. עצירת הטעינה כדי להמנע מטעינת יתר. 3. ישנם בקרים סולארים מתקדמים וחכמים יותר שפועלים למצוא את נקודת העבודה האופטימלית. כלומר, הם מחפשים באיזה נקודה תהיה התאמה מירבית בין המתח והזרם שיוצאים מהפנל הסולארי כך שבאותה הנקודה נקבל הספק מקסימלי. בקר סולארי כזה נקרא בקר MPPT. בקר זה מעלה את תפוקת המערכת הסולארי בכ 20%.  בקר הטענה MPPT מומלץ מאוד והתוספת במחיר בינו לבין בקר טעינה פשוט הוא לא גדול ביחס למחיר המערכת.
  • מצברים סולארים - מצברים סולארים הם לרוב מצברים עם פריקה עמוקה. כלומר, מצבר היכול לפרוק עד 80% מהחשמל האגור בו ועדיין לשמור על כמות גדולה של  פריקה וטעינה . (עם זאת מומלץ לא לפרוק את המצבר ביותר מ 50% כדי לשמור על אורך חיים אופטימלי.) ישנם חומרים שונים מהם עשויים מצברים כגון מצברי ג'ל (יבש) ומצבר חומצה (רטוב) . וכמו כן מצברים עם מתחים וזרמים שונים. תפקיד המצברים הסולארים הוא לספק חשמל לצרכנים השונים וצריך להתייחס אליו כמו אל בנק חשמל. בנק זה נטען כשאין אור ולכן כאשר ניגשים לתכנון מערכת סולארית עצמאית, על הלקוח להחליט כמה ימים הוא לוקח בחשבון שלא תהיה שמש להטענת המצברים. במידה וירצה לבטח את עצמו ליומיים (לדוגמא) הוא יצטרך לרכוש בנק מצברים כפול. וכן הלאה.
  • ממיר מתח סולארי - ממיר מתח סולארי הוא האחרון בקצה השרשרת החשמלית לפני צרכני החשמל. הממיר הסולארי מקבל מתח DC / מתח ישר מהמצבר הסולארי וממיר אותו למתח AC/חילופין שניתן לשימוש. הממיר הסולארי למעשה מגדיר לנו כמה צרכני חשמל אפשר להפעיל בו זמנית.